Тема: «Старий
і море» Е.Хемінгуея - повість-притча про
людину. «Життєподібний» сюжет і філософсько-символічний зміст твору.
Мета: розкрити філософсько-символічний зміст повісті, окреслити художню своєрідність твору , з’ясувати
особливості творчої манери письменника, удосконалювати навички аналізу тексту;
розвивати творчу уяву й образне мислення учнів; виховувати любов до літератури
та моральні якості учнів, формувати їх світоглядну позицію.
Тип уроку: Засвоєння нових
знань.
Форма уроку: урок-діалог з
використанням сучасних інформаційних технологій.
Учні знають: зміст повісті,
особливості творчої манери письменника;
Учні вміють:
аналізувати текст твору.
Обладнання: портрет письменника, комп’ютерна
презентація, постери, робочі зошити, текст повісті, музичний супровід (шум
моря), фарби.
Методи роботи на уроці: випереджальне
домашнє завдання, робота в малих групах та в парах.
Випереджальне домашнє завдання:
Повторити біографію письменника.
Знати зміст повісті, історію її
створення.
Робота в групах: І гр. досліджувала проблематику
твору і пояснить нам її.
ІІ гр.
досліджувала образи твору і представить свою роботу у формі мультимедійної презентації.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Активізація уваги.
Вступне слово вчителя.
-
Усім гарного дня і сонячного настрою в цю
зимову пору. Сьогодні у нас урок дещо
незвичайний, бо на ньому присутні гості, вчителі зарубіжної літератури нашого
району. Вони хочуть побачити, діти, як ви умієте працювати на уроці і як освоюєте
навчальний матеріал. (Привітання з
учителями). Але хвилюватися не треба, бо ми працюватимемо у звичайному
режимі, тож бажаю вам бути уважними, розумними, активними.
-
Діти, пригадаймо, яку тему ми почали вивчати
на минулому уроці?
-
Що задано додому?
( Повторити
біографію письменника.
Знати зміст
повісті, а також випереджувальне завдання, яке виконували в групах).
-
Перед вами скринька, з якої я дістану
декілька предметів, а ви спробуйте пов’язати їх із вивченим
матеріалом. (Пілотка, перо, фотоапарат, іграшка черепашки).
Пілотка
– Пілотка говорить про те, що Хемінгуей був солдатом, він
брав участь у трьох війнах, дві з яких світові. Йому довелося пережити
поранення, контузію й шок від побаченого. На фронті Хемінгуей воював не тільки
зі зброєю, а й з пером у руках, тому згодом скаже, що писав про те, що добре знав,
сам бачив і сам пережив. Людина на війні і людина, що повернулася з війни, але
несе на собі її тавро – одна з провідних тем творчості Хемінгуея. Він вважав,
що війна, якою б вона не була необхідною і справедливою, завжди є злочином.
Перо – Перо означає, що писати Хемінгуей почав досить
рано, ще в школі, а з 18 років став журналістом. Його твори продовжують жити і
є цікавими й актуальними й нині.
Фотоапарат – Ми
знаємо, що Ернест Хемінгуей ще за життя став одним з найпопулярніших
письменників світу. Його ім’я стало символом літературного успіху й
слави. Життя Хемінгуея було сповнене
мистецьких звершень і небезпечних пригод, тому на нього були спрямовані
об’єктиви фото- й кіноапаратів, була прикута пильна увага репортерів і критиків.
Черепашка – Черепашка
вказує на те, що Хемінгуей любив природу. Він з дитинства бачив у ній боротьбу
за виживання. Черепахи ж часто були для людини їжею. Хемінгуей засуджував знищення цих тварин, бо серце
черепахи живе ще кілька годин після того, як її уб’ють і розчинять. Він вважав,
що у людей, і в нього зокрема, таке саме серце.
Учитель. Дійсно, з-поміж
визнаних майстрів слова, мабуть, небагато знайдеться тих, хто за своєю
популярністю у читацького загалу ХХ ст. міг би змагатися з Е.М.Хемінгуеєм. Він
говорив: «У класиків потрібно вчитися, але не наслідувати їх…У наш час
потрібно…перевершити письменників минулого». І це йому певною мірою
вдалося.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1.
Оголошення теми
й мети уроку.
Запис
дати і теми в зошити.
Тема
нашого уроку сьогодні - «Старий і море» Е.Хемінгуея - повість-притча про людину. «Життєподібний»
сюжет і філософсько-символічний зміст твору».
Ми з
вами розкриємо філософсько-символічний зміст повісті, окреслимо художню своєрідність твору , з’ясуємо
особливості творчої манери письменника, будемо вдосконалювати навички аналізу
тексту; розвивати творчу уяву й образне мислення; виховувати любов до літератури
та моральні якості, формувати нашу світоглядну позицію.
2. Бліц-диктант. (Щоб перевірити, як ви знаєте біографію письменника,
проведемо бліц-диктант. Нагадую умови його написання: я ставлю запитання, а ви
даєте коротку письмову відповідь).
1. Де й коли народився? (21
липня 1899 року в Ок-Парку неподалік від Чикаго).
2. Ким були батьки письменника?
(Батько – лікар, захоплювався полюванням; мати – аматорка музики й живопису).
3. Ким хотіла мати бачити
сина в майбутньому? (Музикантом).
4. Хто був для Хемінгуея
прикладом завзятої мужньої праці? (Дід).
5. Де навчався майбутній
письменник?(Ок-Паркська середня школа).
6. Де мав можливість
спробувати свої перші сили в літературі? (У шкільних газетах та журналах).
7. Як називали Ернеста
близькі друзі? (Хема).
8. Що було ахіллесовою
п’ятою Хемінгуея в дитячі роки?(Батьки мріяли про доньку, тому одягали сина в
дівчачі сукні).
9. Хто із письменників був
його уподобанням на все життя?(Шекспір і
Марк Твен).
10. Назвіть першу збірку
оповідань Хемінгуея.( Збірник «Три оповідання й десять віршів» 1923р.).
11. За яким принципом
організовував свої тексти письменник? (Принцип
лаконічності й стриманості, що пізніше автор визначив як «принцип айсберга»).
12.
Вибрати назви творів, які належать Е.Хемінгуею.
(«Фієста», «Собаче серце» (М.Булгаков), «По кому подзвін», «Реквієм» (А.Ахматова), «Сніги Кіліманджаро», «Кішка
на дощі», «Улісс»(Джеймс Джонс), «Прощавай,
зброє!»).
(Обмінюємося
зошитами, беремо ручки з червоною кулькою й перевіряємо роботи сусіда, ставлячи
відповідно + чи – . У вас на партах лежать картки оцінювання, в яких указані
види робіт. Внесіть у картку свою оцінку за бліц-диктант).
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
1.
Слово вчителя. Твором, який
приніс Хемінгуею найбільше визнання та найвищі нагороди, стала повість «Старий
і море».
Ми згадаємо історію створення цього
твору .
В основу оповіді покладено реальний випадок із життя кубинця, прототипом
якого став рибалка Григоріо Фуентес, котрий жив у селищі Кохімара. Одного разу,
коли рибалка й письменник пливли на шхуні, вони зустріли старого й хлопчика,
які боролися з великим марліном. Ця зустріч стала поштовхом до створення
повісті. Отже, в центрі твору старий, який близько 80-ти днів рибалив біля берегів Гавани. Йому
пощастило піймати гігантську рибину, але так і не вдалося доставити її до
берега. Здобич розшматували акули. Цю історію Хемінгуей наситив новими
деталями, збагатив глибоким життєвим і філософським змістом. Повість була надрукована 1952року на сторінках
журналу “Life”. Тираж у 5,5 млн був розпроданий за 48 годин.
У 1954 році «Старий
і море» удостоївся Нобелівської премії за «видатну майстерність стилю у сфері сучасного оповідного мистецтва».
2. Бесіда.
- Чи легко було читати повість?
- Які роздуми
викликав твір?(…..)
- Як ви розумієте назву твору? Чому головним
героєм є саме старий, адже старість – це слабкість і згасання фізичне й
моральне.
( У першу чергу
назва твору пов’язана з його персонажами. Швидше всього, так він хотів показати
рівність людини і природи.
Я вважаю, що,
справді, зі старістю пов’язані слабкість, згасання фізичне і моральне, але старість – це в першу
чергу досвід, мудрість, розуміння смислу життя, уміння протистояти невдачам.
Знайдіть
підтвердження сказаному в тексті, підказка: С.369.
Хемінгуей пише
про Сантьяго: «…все у нього було старе, крім очей, а очі були кольором схожі на
море, веселі очі людини, яка не здається». Спасінням
від самотності для Сантьяго стає море, завдяки якому він досягає гармонії,
отримує Божу благодать. На підтвердження цього знайдіть цитату на
С.377. Старий думає про море як про живу істоту, як «про жінку.., що може й
подарувати велику ласку, і позбавити її...».
3. Робота над твором. (Сюжет).
- Тепер відтворимо сюжет повісті.
Завдання: скласти ланцюжок подій.
§ Старий рибалка Сантьяго ось
уже 84 дні повертався без риби.
§ Хлопчик підтримував його, проводжаючи в море
на 85 день.
§ Старий відпливає далеко в
море і йому вдається впіймати велику рибину.
§ Три доби боровся з нею
рибалка.
§ Знесилений він повертався
додому, прив’язавши рибину до човна.
§ Але на рибину напали акули і
з’їли
її, хоч старий і намагався боротися з ними.
§ Старий повернувся тільки на
четверту добу, голодний, ослаблений,але впевнений, що його ніхто не переміг. (Оцініть себе за даний вид роботи і внесіть
результат у картку).
4. Словникова робота.
Методичний коментар.
Вчитель. Жанр твору Е.Хемінгуея «Старий і море» часто
визначають як повість-притча. Жанр притчі вам добре відомий, бо ви вивчали його
раніше на уроках зарубіжної та
української літератури. Так само відомий і жанр повісті. Пригадаймо їх
визначення.
Учень 1. Притча – повчальний
алегоричний твір на релігійну чи побутову тему.
Учень 2. Повість – епічний
прозовий твір, який характеризується однолінійним сюжетом, а за широтою
охоплення життєвих явищ і глибиною їх розкриття посідає проміжне місце між
романом і оповіданням.
Учитель. Як ви думаєте: а що ж таке повість-притча?
(Твір, який поєднує в собі ознаки обох жанрів: і повісті, і притчі).
Запишімо в зошити повне
визначення такого жанру:
Повість- притча – різновид
жанру повісті, у центрі якого постає історія із життя героя (героїв), що набуває
алегоричного змісту. Для повісті-притчі характерні відсутність розлогого
сюжетного руху, незначна кількість персонажів, символічність образів та
ситуацій, повчальний характер, філософська або моральна насиченість.
Вчитель. Діти, визначте характерне для даного
жанру в творі «Старий і море», виходячи
із визначення.
Учні.
-
У центрі твору розповідь про життя одного героя;
-
За обсягом твір більший ніж оповідання і
менший як роман;
-
Зміст твору має філософсько-алегоричну
спрямованість;
-
Образи твору мають символічне значення;
-
Твір має повчальний характер.
(Учні, які відповідали, оцініть себе за даний вид
роботи і внесіть результат у картку).
V.
Аналіз образів повісті, проблематика.
Слово
вчителя. А тепер, діти, перевіримо й
узагальнимо роботу в малих групах, яку ви виконували самостійно. Отже, І група
досліджувала проблематику повісті-притчі «Старий і море», надаємо їм слово, а
учні класу записують проблематику в зошити.
Дослідження й результати І групи.
Учень 1. Нашим
завданням було визначити й проаналізувати проблематику твору. Ернест Хемінгуей
для подачі своєї повісті скористався теорією айсберга, щоб відкрито повчати й
розтлумачити її зміст. Суть цієї теорії така: сам автор писав: «Велич руху
айсберга в тому, що він лише на 1/8 здіймається над водою», тобто для читача
видимою частиною айсберга є сюжет; у невидимій же криються роздуми автора про
найважливіші проблеми життя. Саме через аналіз цих проблем ми намагалися
зрозуміти філософський зміст повісті. Опрацювавши текст і наукову літературу,
ми визначили ряд проблем.
І проблема – «Людина і природа».
(На дошку вивішується І постер. На ньому
зображені дельфіни, океан, леви, риби, птахи, черепахи. Написано: Людина і
природа, цитати).
Старий Сантьяго усвідомлює природу як живу
істоту. Для нього природа – це океан, дельфіни, риби, леви, птахи, черепахи…
Старий не тільки прожив своє довге життя в єдності з природою, він – частка
цього світу, і сам себе таким сприймає.
Він був
народжений для того, щоб вирушати в море й ловити велику рибу. І коли така
попадалася йому на гачок, розмовляв із нею,як з рівною. Перебуваючи в морі,
Сантьяго постійно веде монологи, які відкривають душу людини, вони пройняті
тією самою мудрістю, що й життєва стихія, в яку цілком занурений наш герой. Він
відчуває безмежну повноту життя, коли поєднує себе з навколишнім світом. Старий
усвідомлює себе частиною буття. Він іде до природи, до єднання з нею.
Ми з’ясовували, чим є природа для Старого.
З одного
боку, зірки, море, птахи – це його стихія. Сантьяго прилучається до високих і
вічних сил природи.
З іншого боку, навколишній світ може нести
загибель. Море кожну хвилину таїло в собі небезпеку. Щоб жити, треба було
ловити рибу, яка теж є частиною природи. Тому Сантьяго й розмовляє з нею, бо
переважає гуманізм, який вчить його, що вбивати не можна. Проте герой убиває акулу,
захищаючи своє життя. Отже, у центрі уваги – поєдинок старого з рибою, акулами,
самим собою. Старий повернувся непереможеним, тому що він переміг рибу, переміг
себе, свою старість, слабкість своїх рук, свій біль. Він залишився переможцем.
Мужність, стійкість, сила характеру відроджують старого Сантьяго до життя.
Ми
дібрали з тексту ключові фрази, які ілюструють дану проблему.
1)
«Океан заслуговує, щоб
про нього писали, як про людину…»
2)
«Старий думав про море,
як про жінку…, що може й подарувати велику ласку, і позбавити її…»
3)
«Мені треба поспати. І
зірки сплять, і місяць спить, і навіть океан спить у ті дні, коли немає течії і
навкруги цілковита тиша».
4)
До риби: «Спробуй витримати страждання як людина».
5)
«Добре, відпочинь, мала
птахо… А тоді вертай до берега й шукай своєї долі, як шукають її всі – і люди,
й птахи, й риби».
Учень 2. Наступною є проблема «Людина й
суспільство».
(На
дошку вивішується ІІ постер. На ньому зображені старі рибалки, хлопець, хазяїн
тераси. Написано: Людина і суспільство, цитати).
Людина,
хоч і є частиною природи, все ж таки живе у суспільстві, дотримується правил
моралі, будує стосунки,прислухається до інших, маючи в той же час власну
позицію. Життя суспільства - це
боротьба. Це нелегкі випробування, білі й чорні смуги. Е.Хемінгуей писав: «Я
прагну в усіх своїх оповіданнях передати відчуття справжнього життя – не
описувати його, не критикувати, а передати його справжню сутність…».
Представниками
суспільства в даному творі є, старі рибалки, хлопець, господар тераси, туристи.
З кожним із них у Сантьяго склалися певні стосунки. Деякі старі рибалки
кепкували із старого, інших брав сум, одначе вони були чемними й співчували
нашому герою. Господар тераси теж співчував старому, був прихильним до нього,
щиро захоплювався ним, намагався хоч чимось його заспокоїти.
Хлопчик
відчуває повагу, вчиться на досвіді Сантьяго долати перешкоди, бо саме молоде
покоління – це сподівання на оновлення суспільства. Допомога хлопчика старому –
це щира вдячність, а не милостиня. Він не тільки не кривдить гордого рибалку, а
й підтримує його, вірить у нього.
Як же
сприймає Сантьяго життя? Він дивиться на нього незвичайно оптимістично:
постійно звертає увагу не на удари долі (яких більше ніж достатньо), а на
позитивні моменти у тому, що відбувається. Проте в той же час він вважає життя
жорстоким і несправедливим, бо в основу буття закладена ідея насильства і
вбивства. І це неприродно. Та серед людей відбувається так само: є сильніші й
слабші, є гнобителі й пригноблені, бідні й багаті, є покірні долі й ті, хто
веде постійну боротьбу. Так і наш герой вийшов на поєдинок із стихією в море,
бо, незважаючи на небезпеку, він почуває себе тут більш захищеним, ніж у
суспільстві, адже серед людей він почуває себе самотнім.
Та як би
не було, життя треба любити. Наш герой зберіг любов. У цьому йому допомогли
звичайні речі, що втілюють прості й надійні дрібниці, з яких складається життя:
кава, яку, незважаючи на відсутність грошей, приносить Манолін, гарна наживка,
новини про бейсбол, випробувані снасті, міцний човен. Старий Сантьяго програв у
боротьбі зі стихією, проте не зазнав поразки, бо подолав усі перешкоди, а ті
рештки марліна, які він довіз до рибальського селища, розповіли іншим рибалкам
і туристам, що сталося в морі.
Отже,
матеріальна користь хвилювала старого менше, ніж збереження цінності й
професійної самоповаги. З погляду автора повісті, людське життя від початку
трагічне, для нього характерні не подарунки, а удари долі, які належить
переживати з мужньою гідністю. Історія рибалки переросла в історію трагічної
долі старого, приреченого життям і суспільством на самотність і жорстоку
боротьбу за виживання.
Ключові
фрази, що ілюструють проблему:
1)
«Та він знав, що
змирився, не зазнавши сорому, не втративши людської гідності».
2)
«Ти народився, щоб стати
рибалкою, а риба народилася, щоб бути рибою». (Тобто кожен у суспільстві займає певне місце).
3)
«Я все одно її переможу».
4)
«Битися, битися, поки не
вмру…».
5)
«Птахам живеться навіть
важче, ніж нам, окрім хіба хижаків та ще великих і дужих».
Учень…
Наступною і, мабуть, ключовою є проблема «Людина і
Всесвіт».
(На
дошку вивішується ІІІ постер. На ньому зображені місяць, зорі, небо, океан,
вітер. Написано: Людина і Всесвіт, цитати).
Твір Ернеста Хемінгуея «Старий і
море» - це роздуми й міркування про людину та її місце у Всесвіті. Єдність із
Всесвітом старий відчуває у морі, він осмислює сенс життя, бореться за
існування. Сантьяго бореться не тільки за рибину, а й за те, щоб бути людиною.
Він ладен 10 разів проказати «Отче наш» і «Богородицю», бо це та могутня сила,
до якої звертається кожна людина у важкі хвилини, сподіваючись на спасіння. І
символом такого спасіння є читання молитов.
Сантьяго – бідна людина,
маленька й незахищена. Його сорочка й вітрило
човна латані-перелатані, як і його життя. Він як піщинка у великому
Всесвіті, але має світлі мрії, сподівається, що доля усміхнеться йому, у нього
красива душа, бурхливо-тепла й ніжна.
Якщо проаналізувати
взаємозв’язок образів твору, то стверджується думка, що вони всі – мешканці
Землі (люди, тварини, птахи), всі вони існують в одному світі і в той же час
проявляється один із парадоксів: людина змушена вбивати тих, кого любить. У
душі старого стільки любові до моря й неба, до великої риби й маленької, до пташки,
до зірок; в його снах про золоті береги Африки багато тепла й світла, простого
радісного здивування перед великим чудом життя. Ця любов одухотворює природу,
робить її співучасницею людських печалей і радощів. У ній виявляється душевна
гармонія людини, готовність відкрити серце всьому гідному любові, поважати
життя і все живе.
Отже, ми дійшли висновку,
що людина – частина неосяжного Всесвіту. Вона почуває себе добре лише в
гармонії з усім, що її оточує: з небом,сонцем, морем, птахами, рибами. Вона не
цар, не піщинка, вона рівна серед рівних.
Ключові фрази:
1)
«Як добре, що нам не
потрібно вбивати Сонце, Місяць і Зірки. Досить того, що ми вимагаємо їжу у моря
і вбиваємо своїх братів».
2)
«Людина не для того
створена, щоб бути переможеною. Людину можна знищити, але її не можна
перемогти».
3)
«Переможець нічого не
здобуває».
4) « А нагорі, в своїй старій хатині при дорозі, старий
знову спав. Він спав так само долілиць, і біля нього, пильнуючи його сон, сидів
хлопець. Старому снилися леви».
ІІ група. Вашим завданням було дослідити образи-символи
повісті-притчі і створити мультимедійну презентацію. Вам слово. А однокласники
під час перегляду презентації повинні записати в зошити коротку характеристику
образів.
Презентація.
Слайд 1: Образи – символи у повісті – притчі “Старий
і море
Слайд 2: Ернест Хемінгуей писав:
У “Старому і
морі” я намагався створити реального старого, реального хлопчика, реальну
рибину і реальних акул. Проте якщо я зробив їх досить добре й досить правдиво,
вони можуть означати багато дечого.
Слайд
3: Ми
намагалися через образи-символи зрозуміти філософсько – символічний зміст повісті – притчі
•
Мета: довести, що в
повісті – притчі “Старий і море” через образи розкривається сильна людина, здатна протистояти зовнішнім
обставинам і не лише вистояти в боротьбі з ними, а й перемогти;
•
Акцентувати
загальнолюдське значення всього створеного письменником;
•
проаналізувати головні
образи твору, визначити їх символічний зміст;
•
виховувати в собі моральні якості .
Слайд 4:
Символіка у повісті побудована на реалістичній, деталізованій образності. Вона
написана простою, але виразною мовою, і кожне слово, образ і символ мають
містку смислову наповненість, набувають притчового, філософського значення.
Вони натякають на правічну мудрість, яку не можна осягнути до кінця, але можна
й потрібно безкінечно осягати.
Слайд 5: Символ
(від грецьк. “symbolon” –
“знак”) у християнському мистецтві поєднує два світи – видимий і невидимий.
Пізнати таємницю символу означає стати причетним до великого одкровення,
осягнути більшу реальність, ніж та, у якій зазвичай перебуває людина. Що ж таке
символ? У
Древній Греції існував такий звичай: друзі, розстаючись на довгі роки,
розламували навпіл якийсь предмет, і кожний одержував свою половинку.
Зустрівшись після довгої розлуки, вони, або їхні нащадки впізнавали один
одного, склавши дві половинки колись цілого предмета. Саме мовчазність символу
надає йому особливої таємничості, робить його потаємним скарбом.
У літературі символ є умовним
знаком, що має філософське навантаження і є образом. Конкретний образ і його
глибинний зміст виступають двома полюсами:
переходячи в символ образ втрачає конкретність, але залишається його
філософський зміст.
Слайд 6: Головний образ повісті - Старий
Сантьяго – його можна назвати “останнім з непереможених” у творчості Хемінгуея.
Старий – у різних культурах розглядається як
знак праведності, божественного благословення.
•
Старі люди можуть передбачати найвищі істини, і в цьому вони подібні до дітей.
•
Слайд 7: Сантьяго – старий досвідчений рибалка, якому вже довгий час не щастить
отримати улов. Все в ньому було дуже старим, окрім очей. Тим не менш він був
“незвичайним старим”, як сам про себе говорить Сантьяго і не дарма, бо багато
його висловів мають символічний, глибоко філософський зміст, а душа прагне
прекрасного.
•
Сантьяго - це людина природи, яка розуміє всі прояви,
багато з чим погоджується, але вміє чинити й опір.
Слайд 8: Старий
є втіленням хоробрості, витримки, честі, які не лише допомагають вижити в
нищівному світі болю й розчарувань, а й перемогти.
Подолання
слабкості власного тіла, вірність своєму шляхові важать для старого рибалки
більше, ніж невідворотність зовнішніх обставин.
Слайд 9: У Хемінгуея старий – новий
герой. Найважливішим для нього є саме життя.
У найгостріших ситуаціях розкривається характер героя, показано, на що
здатна людина і що вона “може витримати”, стверджується, що “людина не для того
створена, щоб терпіти поразку”, людину “можна знищити, але її не можна
перемогти”.
Слайд 10: Проаналізувавши
риси вдачі старого, його вчинки, поведінку в різних ситуаціях, можна скласти
кодекс честі старого. Отже, старий Сантьяго в першу чергу оптиміст, він чесний
працівник, сильний фізично, витривалий, сильний духом, вправний, досвідчений
рибалка, гуманіст, романтик, філософ, любить і розуміє природу, любить
хлопчика, як сина, прагне передати йому свій досвід.
Слайд 11: Символічним
у творі є образ моря. Давні греки бачили в морі втілення материнського початку.
Водночас це образ стихії, що несе лихо і смерть. Плавання морем нерідко
розглядається як стан між життям і смертю. У Хемінгуея море - це символ буття.
Слайд 12: Море – символ життя, сповненого пристрасті,
випробувань, поразок, перемог, переживань,
це непереборна сила природи, спосіб утвердження старого Сантьяго.
це непереборна сила природи, спосіб утвердження старого Сантьяго.
Слайд 13: Наступний
образ-символ – Човен. Човен на тлі безмежного простору – самотність.
У повісті Хемінгуея човен символізує людину в життєвому морі. Сантьяго говорить хлопчику Маноліно триматися “щасливого човна”, тобто бажає йому зробити правильний життєвий вибір, щоб бути щасливим.
У повісті Хемінгуея човен символізує людину в життєвому морі. Сантьяго говорить хлопчику Маноліно триматися “щасливого човна”, тобто бажає йому зробити правильний життєвий вибір, щоб бути щасливим.
•
Слайд 14: Не менш важливим є образ хлопчика. Хлопчик Манолін часто рибалив разом
із Сантьяго. Він учився в старого, поважав його, піклувався про нього. Манолін
часто приносить старому їжу й газети, завжди хотів допомогти Сантьяго зловити
рибу. Хлопчик - це продовження старого, його майбутнє, він забезпечить безсмертя
нашого героя, отримавши разом із досвідом і частинку душі старого.
Слайд 15: Між
хлопчиком і старим була справжня дружба, а це запорука спадкоємності поколінь.
Манолін для Сантьяго – надія на
майбутнє.
“Був би зі мною хлопчик”, -
рефреном звучать у повісті слова старого, якими автор стверджує думку, що сила
людства у його єдності.
•
Слайд 16: Риба –
один із найранніших і найпоширеніших символів, які персоніфікують самого
Христа. У дуже давній частині катакомб Калліста дослідники виявили чітке
зображення риби, яка несе на спині кошик із хлібами й посудину з вином. Це –
євхаристичний символ, що позначає Христа, який дарує людям поживу спасіння,
нове життя. Грецьке слово “риба” – “тхбі” складається з букв, які утворюють
фразу: “Ісус Христос, Син Божий, Спаситель”.
Слайд 17: Часті згадки про рибу
наявні в проповідях Ісуса Христа, а також в особистих бесідах зі своїми учнями,
які згодом стали апостолами.
•
Спаситель метафорично
називає людей, що потребують порятунку,
рибами, а майбутніх апостолів – рибалками, “ловцями людей”.
•
У біблійних текстах також
стверджується, що тільки риби пережили Всесвітній потоп, тобто стали
рятівниками в очисних водах “духовного” потопу.
•
Крім того, риба виконувала
основну харчову функцію, бо проста їжа з риби
була єдиним порятунком від голодної смерті.
•
Слайд 18: Старий
і риба одночасно знаходяться в стані єдності і протистояння:
•
з одного боку старий –
мисливець, і тому риба є для нього їжею, здобиччю, багатством; з іншого -
старий – людина, частка природи, тому риба для нього – досконалість,
“друг”, “моя рідня”, “дорожча від
брата”. Він так проймається цим внутрішнім зв’язком із рибою, що в міру того, як акули об’їдають
її, слабшає й сам.
•
Слайд 19: А щоб
жила риба, необхідна вода, що є основою життя й символом очищення.
•
Отже, прагнучи до своєї мети, людина шукає
гармонії з природою, що є джерелом краси, їжі й ліків від усіх недуг.
•
Слайд 20: Акули – це перешкоди,
вороги на шляху досягнення мети. Водночас вони є ще й відплатою моря, природи
людині-убивці. Саме у боротьбі з акулами виражено оптимізм старого. Хемінгуей
невтомно підкреслює тему непереможності людини.
•
Слайд 21: Отже,
у життєвому морі в кожного є своя Риба (ціль), яку потрібно здобувати, є свої
Акули (вороги й перешкоди), і, слава Богу, є свій Хлопчик (надія на майбутнє,
на своє продовження) і є свої Леви
(символ юності, щасливих миттєвостей, “найкраще в моєму житті”).
Та як би не склалося наше життя, завжди треба “Залишатися самим собою за будь – яких обставин”
Та як би не склалося наше життя, завжди треба “Залишатися самим собою за будь – яких обставин”
(Оцініть свою
роботу в групах).
VI. Перегляд анімаційного фільму.
Вчитель. Діти, ми зараз переглянемо фрагменти
анімаційного фільму і звернемо увагу на те, яким побачив Старого автор витвору
Олександр Петров і як він зумів передати почуття героя.
-
«Кольористика душі героя».
Вчитель. Фільм Олександра Петрова цікавий,
захоплюючий, колоритний. А чи зумів він передати стан душі Старого засобами
анімації? (Так). Ми з вами теж спробуємо передати стан душі нашого героя, але
за допомогою кольорів. Уявіть собі ті моменти, коли Старий перебуває в морі і опиняється в різних
ситуаціях. Якими кольорами ви передали б
стан його душі і чому?
Діти:
1.
Синій – це колір моря і неба, які зливаються,
тобто це колір гармонії душі Старого і природи.
2.
Рожевий – це колір мрії. Старий упіймав свою
рибу і заспокоївся.
3.
Зелений – символізує життя, а в морі воно також
є, але я сказала б, що зелений колір вказує на глибину морської стихії і такою
ж глибокою на переживання є душа Старого.
4.
Сірий – це колір небезпеки, і Старий її добре відчуває.
5.
Червоний – колір крові й боротьби. Старий бореться за
свою здобич, не зважаючи на акул, які можуть його погубити.
6.
Коричневий – цим кольором я передала б стійкість його
натури. І Старий, і човен, і вітрило,і синє з червоним море зливаються саме в
такий колір.
Вчитель. Отже, можемо
зробити висновок, що стан душі Старого, переданий нашими кольорами – це і
замріяність, і спокій, і вміння боротися і виживати в небезпечній ситуації.
(Хто відповідав,
поставте плюс в своїх картках).
VII. Узагальнення й систематизація вивченого.
Вікторина «Так»- «Ні».
1.
Старий Сантьяго почав
брати Манолін з собою в море, коли тому виповнилося 5 років. (Так)
2.
Манолін перейшов
до іншого рибалки, оскільки так йому звеліли батьки. (Так)
3.
Сантьяго після
важкого трудового дня любив почитати про бейсбол. (Так)
4.
Сантьяго більше
не снилися ні шторми, ні бійки, ні його дружина; коли він засинав, то часто
бачив уві сні велику рибу. (Ні)
5.
В іспанській
мові слово «море» вживається як у чоловічому, так і в жіночому роді, але старий
завжди думав про море, як про жінку. (Так)
6.
Сантьяго, якому
довелося протягом трьох днів чимало пережити, почував до рибини жаль і повагу.
(Так)
7.
Акула з’явилася не
випадково, вона піднялася з глибини, коли в морі розпливлася темна пляма крові
від пораненої риби. (Так)
8.
Старий Сантьяго
ставить собі питання: «А хто ж тебе переміг?» - і відповідає на нього: «Ніхто.
Я заплив надто далеко в море». (Так)
9.
Старого рибалки
не було три доби вдома, і його відсутність не була помічена ніким. (Ні)
10.
Після повернення старого хлопець остаточно
вирішив рибалити тепер тільки з Сантьяго. (Так)
11.
Гурт туристів, який приїхав до селища, навіть
не звернув увагу на цю історію. (Ні)
12.
Повість «Старий і море» закінчується словами:
«Старому снилися леви». (Так)
(Результати
вікторини внесіть в картки – кількість правильних відповідей).
VІІI.
Підсумок уроку.
Слово вчителя.
Закінчити наш урок
я хочу віршем учениці з Черкащини Ірини Погорілої:
Хвилі грають, піняться дибом
Чайки ячать без потреби.
А навкруг – тільки він і
риба.
І безкраї – море і небо.
Самотність…
Що це – господня кара?
Чи
просто: так склалася доля?
Перед
очима – землі примари
Накочуються
перекотиполем.
Ти знаєш, життя жорстоке,
Одному його не пройти!
Оглянься і стиш свої кроки,
Ти друга мусиш знайти!
Діти, незабаром ви вийдете
за поріг рідної школи у доросле життя. Я бажаю кожному з вас упіймати свою
найбільшу рибину, тобто досягти мети, ніколи не бути самотніми, знайти
справжніх друзів, прожити життя достойно, залишивши в ньому гарний слід, бути
милосердними до інших, поважати старість, а юність ваша, або ж пора, коли
сняться леви, буде найкращою, романтичною, мирною, сонячною й безтурботною.
ІХ. Взаємооцінювання. Оцініть роботу на уроці своїх товаришів.
Кому б ви
поставили найвищі бали?
Х. Висновок.
Домашнє
завдання. Написати творчу роботу на одну з
тем:
«Життя - не
марево, життя є подвиг».
«Старий Сантьяго
– переможець чи переможений?»
Завдання: скласти
ланцюжок подій
-
Старий повернувся тільки на
четверту добу, голодний, ослаблений, але впевнений, що його ніхто
не переміг.
-
Три доби боровся з нею рибалка.
-
Старий відпливає далеко в море і йому вдається впіймати
велику рибину.
-
Хлопчик підтримував його, проводжаючи в море на 85 день.
-
Але на рибину напали акули і з’їли її, хоч старий і намагався
боротися з ними.
-
Знесилений він повертався додому, прив’язавши рибину до човна.
-
Старий рибалка Сантьяго ось уже 84 дні повертався без риби.
5 клас
Зразки учнівських творів на тему: “Мій улюблений герой“
Скоро! Контрольна робота з теми „У колі добрих героїв”
18.04 Контрольна робота за розділом “Лексикологія”
7. 04 Контрольний літературний диктант за розділом “Світ творчої уяви”
1. 04. Контрольна робота за темою “Рідна Україна. Світ природи”
Ідейно – художній аналіз прозового твору
Увага! 26. 02 Контрольна робота “Загадка. Прислівя та приказки. Історичне минуле нашого народу”
Увага! 14.12 контрольна робота з української мови за темою ” Просте ускладнене речення”
Увага ! 15.12 КОНТРОЛЬНА РОБОТА З УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ ЗА РОЗДІЛОМ “Літературні казки”
Увага! 26.11 контрольна із зарубіжної літератури
Контрольна робота з теми “Міфи. Казки“
Творчий проект за повістю “Чарлі і шоколадна фабрика“
Увага! 21.12 контрольна робота із зарубіжної літератури за розділом “Природа і людина”
6 клас
24. 04. Контрольна робота за розділом “Числівник”
26/04. Котрольний твір за розділом “Пригоди і романтика”
Тема твору: ” Роль краси в житті людини”
Контрольна робота за темою “Прикметник”
Контрольна робота за розділом “Я і світ” %
Контрольна робота за розділом “Людські стосунки” %
Контрольна робота за розділом “Іменник”%
Робоча картка уроку “Федько – халамидник” 0
Завдання до розділу “Словотвір. Орфографія”%
Контрольна робота за творчістю Вороного, Шевченка, Рутківського%
Ч. Діккенс ” Різдвяна пісня в прозі”%
В. Рутківський “Джури козака Швайки”0
Зразки аналізу художніх творів %
Контрольна робота за розділом ” Лексикологія”
Контрольна робота за розділом “У Н Т”
Самостійна робота за розділом ” Міфи” %
Контрольна робота з укранської мови
Самостійна робота за темою “Поетичне бачення світу“
8.12 Контрольний твір за твором Ч. Діккенса “Різдвяна пісня в прозі“
Контрольна робота за розділами “Мудрість байки. Пригоди і фантастика”
Контрольна робота за розділом ” Міфи”
8 клас
Контрольна робота за розділами “Українська проза. Український гумор і сатира”
26. 02 Контрольна робота “Світ української поезії”
Леся Храплива “Тарас Шевченко”
Переказ тексту на основі прослуханих радіо– і телепередач
Головні і другорядні речення (https://docs.google.com/forms/d/1Aved1tJf_polKvGnNhzg937dpdXbMYaVH_-yv5_wspc/viewform?usp=send_form)
Увага! 18. 12 контрольна робота за творчістю Т. Шевченка, Л. Українки
Завдання до конкурсу ім. Т. Шевченка
КОНТРОЛЬНА РОБОТА за розділами “Народні думи. “Слово о полку Ігоревім”
Контрольна робота за темою УНТ
9 клас
Тигролови
Урок Контрольний твір за творчістю П. Куліша, М. Вовчок
Контрольна робота “Творчість Т. Шевченка”
Складносурядне речення %
Контрольна робота за розділом ” Нова українська література.
І. Котляревський ” Енеїда” %
Давня українська література%
Контрольний твір за темою “Усна народна творчість” %
7 клас
8.12 Контрольна робота за розділом “історичне минуле”%
Контрольний твір за романом В. Скотта “Айвенго”%
Контрольна робота “Ми – українці” (В. Голобородько, Л. Кисельов)
Підкресліть прийменники
Контрольна робота “Ми-українці”
Особливості опису праці в художньому стилі
ПРИСЛІВНИКИ
Контрольна робота за розділом “Далекі минулі часи”
11 клас
Як розкриваються у ставленні до Мавки як поетичної натури мати Лукашева і дядько Лев
Контрольна робота 11 клас (філологічний профіль)
Контрольний твір за творчістю М. Павича
Контрольний твір із української літератури
Самостійна робота за змістом оповідання М. Павича “Дамаскин”
Контрольна робота ( Я. Кавабата, Г. Маркес)
Ділові папери
Контрольна робота. Поети-шістдесятники
Написання прислівників
Ушинский. Рассказ” Утренние лучи”
Контрольна робота із світової літератури
Контрольна робота з мови
Є. Маланюк. Творчість
Контрольна робота 11 клас
Улас Самчук
Контрольна робота за творчістю Довженка, Багряного
Конспекти уроків
1. Конспект уроку з української літератури в 9 класі на тему: "ДУШІ ЖІНОЧОЇ НЕВИПИТА КРИНИЦЯ...» (за поемою Т.Г.Шевченка «Катерина»)" (Презентація)
2. Конспект уроку з української літератури в 7 класі на тему: "В. Симоненко. «Ти знаєш, що ти – людина?» Загальнолюдські цінності та ідеї" (Презентація)
3. Конспект уроку з української літератури в 7 класі на тему: "В. Симоненко. «Мамина пісня, бабусина казка."
4. Конспект уроку з української літератури в 5 класі на тему: "Завітала казка до нас у село».
2. Конспект уроку з української літератури в 7 класі на тему: "В. Симоненко. «Ти знаєш, що ти – людина?» Загальнолюдські цінності та ідеї" (Презентація)
3. Конспект уроку з української літератури в 7 класі на тему: "В. Симоненко. «Мамина пісня, бабусина казка."
4. Конспект уроку з української літератури в 5 класі на тему: "Завітала казка до нас у село».